Kažkaip užnešė ant atsiminimų. Gal netgi ne tiek atsiminimų, kiek domėjimosi, koks pasaulis buvo tada, kai aš dar nebuvau gimęs ar dar tik vos gimęs. Blogo pavadinimas irgi įpareigoja ;) Pernelyg neišsiplečiant iki priešistorinių laikų, apsiribojant tik gimimo metais. O metai gimimui, žinia, buvo geri kaip niekad — juk tai tarptautiniai vaikų metai. Ar būtų jie atrodę svarbūs man tada, jei būčiau gimęs ne tuo laiku?
Ar tais metais užmegzti pilnaverčiai diplomatiniai santykiai tarp JAV ir Kinijos būtų atrodę svarbia naujiena? Spėju, Kinija tada buvo tik milijardas alkanų burnų. Kalbos apie jos galybę nekeltų didelio pasitikėjimo. Juk tai komunistinė šalis. Apie komunistus mes žinojom geriau, nei gerai. Ir Taivanas, kuris tais metais tapo Kinijos Taipėjumi, (bent Olimpinėse žaidynėse) turėjo progą tuo įsitikinti. Jonui Pauliui II, tais metais apsilankiusiam savo, tada jau komunistinėje, tėvynėje, tikriausiai to irgi aiškinti nereikėjo. Na, bet viskas baigėsi gerai ir paskui jis dar ilgai popiežiavo, nešdamas taiką. Mes už taiką visą laiką. Bet metai nebuvo palankūs taikai — tais pat metais Kinija pradeda karą su Vietnamu, prasidėjo SSRS karas su Afganistanu. Tada prasidėjo ir Irano įkaitų krizė, pasibaigusi finansinėmis priemonėmis Teheranui. Kas iš to išėjo? Nelabai kas, nes doleris krito žemai, o „Kraisler“ korporacijai (Chrysler Corporation) teko prašyti milijardinės finansinės injekcijos, siekiant išvengti bankroto. Nieko neprimena?
Perversmas Kambodžoje ir Pol Poto raudonųjų khmerų režimo nuvertimas, spėju, buvo svarbi naujiena. Ne todėl, kad būtų artimas kaimynas, o todėl, kad buvo toks žiaurus, skaudžiai primenantis tautų tėvo režimą. Taip ir matau vietinius mūsų inteligentijos žiedus aptarinėjančius įvykius puse lūpų…
Smulkesni išsivadavimai gal net praslysta pro akis. Nors jų būta nemažai. Pradedant Federatyvinių Micronezijos valstijų susikūrimu, Nigerijos Antrosios Respublikos paskelbimu** ir baigiant San Vincento ir Grendinų (Saint Vincent and the Grenadines), bei mažutėlės Saint Lucijos (Saint Lucia) salos nepriklausomybe. O beje dydis nėra svarbiausia. Ši salelė gali didžiuotis Nobelio premijos laureatų skaičiumi, tenkančiu vienam žmogui. 160 000 gyventojų — 2 laureatai. Ir ne, tai nebuvo grupinis prizas. Vienas — už ekonomiką, kitas už poeziją. Tikriausiai ten žmonės laisvi, nes tik laisvi žmonės gali kurti vertingus darbus.
Kartais veikla tokia vertinga, kad tokių žmonių portretus būna verta atspausti monetose. Taip atsitiko su Siuzana B. Entoni (Susan Brownell Anthony) — žymia JAV kovotoja už moterų teises, kurios profilis atspaustas 1 dolerio monetoje, kuri tada buvo pradėta kaldinti. Monetos reverse matomas erelis, sklandantis virš Mėnulio landšafto, o monetos kraštus riboja hendekagonas (taisyklingas daugiakampis su 11 kampų), simbolizuojantis vienuolikakampę silicio plokštelę, paliktą Mėnulyje. Tad tai ne tik kovotojos už moterų teises, bet ir pirmojo nusileidimo Mėnulyje jubiliejaus atminimo moneta. O ir be tokios sukakties tais metais kosmose nuobodu nebuvo. Vasario 7 Plutonas* atsiduria Neptūno orbitos viduje, pirmą kartą nuo tada, kai šie dangaus kūnai tapo žinomi mokslui. Kosmoso tyrinėjimui tie metai buvo gan svarbūs ir įdomūs. Pradedant vasario 26–osios pilnu Saulės užtemimu, Voyager I atrastais Jupiterio žiedais, didžiausio magnetaro atradimu, erdvėlaivio „Kolumbija“ pristatymu į starto vietą jo pirmajai misijai ir baigiant Pioneer 11 tapimo pirmuoju erdvėlaiviu, aplankiusiu Saturną.
Tikriausiai iš kosmoso matėsi ir Sachara, kur tais metais pusę valandos snigo.
Ir kaskart, kilus tokioms mintims, kilsteliu antakį besistebėdamas, kaip yra supaprastėjęs informacijos gavimas. Todėl tekste neteikiau nuorodų, o palieku vieną atspirties tašką. Nes iš savo patirties žinau, kad neina praeiti pro nuorodą, jos nepaspaudus ir taip nuklejojant bet kur. O tos klejonės dažnai baigiasi ne visai tinkamuose tinklalapiuose. Tikriausiai dėl to, kad aptariamais metais buvo įsteigtas pirmasis nudistų paplūdimys Didžiojoje Britanijoje ;)


* Plutonas atrastas 1930 m. Su Plutonu mano santykis ypatingas, mat prieš trejetą metų per mano gimtadienį jis neteko garbingo planetos vardo — jaučiuosi skolingas :)
** Taip taip, nigerietiškos apgaulės (Nigerian scam) savo šiuolaikinę formą įgavo iš tų laikų.

Patiko (0)

Rodyk draugams